Od czasu publicznego pojawienia się Bitcoina, w świecie kryptowalut pojawiło się wiele terminów i wyrażeń, wiele z nich jest odpowiednikiem niektórych, które już istniały w sektorze finansowym, a inne są zupełnie nowe i nieodłącznie związane z nowymi technologiami, jak np. altcoin (waluta alternatywna dla Bitcoina).
Termin shitcoin jest używany do dyskredytowania każdej kryptowaluty, która jest kopią innych kryptowalut i nie wnosi nowych funkcji, nie rozwiązuje problemów ani nie poprawia technologii wykorzystywanej do jej działania. W tej kategorii znajdują się absurdalne lub bezużyteczne kryptowaluty, takie, które zostały stworzone wyłącznie w celu wzbogacenia się ich twórców, lub po prostu oszustwa.
Nie ma dokładnej definicji ani konkretnych cech, aby sklasyfikować kryptowalutę jako shitcoin, ponieważ są to osobiste lub subiektywne opinie, ale odnosi się to ogólnie do wszystkich tych kryptowalut, które istnieją na rynku, stworzone bez zdefiniowanego celu, oferowane po cenach spekulacyjnych i / lub nie mają żadnej użyteczności, ponieważ są kopiami innych projektów. Za taką kryptowalutę uznawany jest dogecoin. Przeczytaj analizę tutaj: https://www.nasdaq.pl/dogecoin-niewinny-zart-czy-powazna-metoda-platnosci
W dzisiejszych czasach powszechne jest otrzymywanie informacji o uruchomieniu nowych projektów, które obiecują zyski. Przy ich ocenie należy jednak pamiętać o pewnych elementach, aby mieć jasny i precyzyjny pogląd na to, czy są one wiarygodne, czy też nie.
Zazwyczaj nowe kryptowaluty są prezentowane za pomocą ICO (Initial Coin Offering), co w dosłownym tłumaczeniu oznacza Początkową Ofertę Monet. Oferty te starają się upublicznić i pozycjonować reklamowaną przez siebie kryptowalutę, próbując przyciągnąć inwestorów do zasilenia swoich projektów środkami poprzez nabycie monet. Wskazane jest przejrzenie ich whitepaper lub ulotki informacyjnej.
Kilka wskazówek dotyczących informacji, na które należy zwrócić uwagę w whitepaper:
Czy wydaje się być praktycznie identyczną kopią innego projektu lub jest napisana z technicznymi zawiłościami, których nie sposób zrozumieć. Należy również ocenić, czy waluta będzie generowała zyski w przyszłości, czyli czy ma wartość pozwalającą na osiągnięcie zysku, czy też opiera się jedynie na spekulacji.
Czy zespół programistów składa się z niewielkiej grupy nieznanych osób lub pod fałszywymi nazwiskami, a strona
internetowa, na której prezentowany jest projekt, wykorzystuje darmowe domeny lub brakuje jej oryginalności i designu.