1. Ustal budżet na jedzenie
Większość osób nie wie dokładnie, ile miesięcznie wyda na jedzenie. Kupują to, co wydaje im się, że jest potrzebne, nie prowadząc dokładnej ewidencji. Określenie ostatecznej kwoty, jaką chcesz wydać na jedzenie każdego miesiąca i zapisywanie, ile wydałeś podczas każdej wizyty w supermarkecie, pomoże Ci kontrolować i oszczędzać pieniądze.
2. Stań się kreatywny z jedzeniem, które już masz w domu
Zapomnij o zakupach, gdy tylko zabraknie Ci kilku produktów. Skorzystaj z okazji, aby przejrzeć swoją szafkę i lodówkę, aby zobaczyć, co masz. Bądź kreatywny i zaplanuj połączenie kolejnych posiłków z tym, co już masz w domu. Jednocześnie będzie to dobra okazja, aby sprawdzić daty ważności produktów i spożyć te, których data zbliża się ku końcowi. Unikniesz sytuacji, w której kilka z nich wyląduje w koszu. Istnieję także technika zwana malprep. Informacje na czym ona polega znajdziesz w linku.
3. Stwórz tygodniowe menu
Poświęcenie czasu na stworzenie menu na każdy tydzień pomoże Ci lepiej zaplanować zakupy spożywcze. Na podstawie menu będziesz mógł dokładnie rozpisać, jakich składników potrzebujesz i w jakiej ilości, aby uniknąć nadmiernych zakupów.
4. Warto rozważyć zamawianie artykułów spożywczych online, przez Internet.
Oprócz oszczędności czasu, zaoszczędzisz również pieniądze. Niezależnie od tego, czy jest to dostawa do domu, czy musisz odebrać zamówienie, zakupy online pomagają ograniczyć się do zamawiania tylko tego, czego potrzebujesz i co masz na swojej liście.
5. Gotuj więcej w domu i unikaj nadmiernie przetworzonej żywności
Zapomnij o puszkach i innych artykułach kupionych w sklepie. Powrót do tradycyjnej kuchni jest nie tylko zdrowszy, ale i bardziej ekonomiczny. Poznaj łatwe przepisy na wykonanie posiłków, nie potrzebujesz dużo czasu ani doświadczenia, aby przygotować pyszne domowe dania!
6. Gotuj w dużych ilościach i zamrażaj
Za każdym razem, gdy gotujesz, pomyśl, że potrzeba prawie tyle samo pracy, aby zrobić dwa razy więcej jedzenia. W ten sposób można zamrozić połowę przygotowania w porcjach, a następnie wykorzystać to samo danie w kolejnym tygodniu.