Realne stopy procentowe na lokatach bankowych są dalej ujemne. Poszukiwane są sposoby lokowania oszczędności, które z jednej strony nie będą związane ze sytuacją gospodarczą Polski, a z drugiej przyniosą atrakcyjną stopę zwrotu.
Możliwości jest sporo. Kluczem do uzyskania atrakcyjnego i bezpiecznego zysku jest znajomość metod inwestowania.
Instrumenty finansowe dla wtajemniczonych
Akcje, obligacje czy instrumenty pochodne należą do szerzej grupy instrumentów finansowych. Akcje są udziałami w spółce. Jeśli akcje spółki są notowane na największych giełdach papierów wartościowych, to za pomocą platform tradingowych możliwa jest inwestycja w akcje.
Możliwy jest zakup spółek spoza kraju czy kontynentu, co pozwala ograniczyć ekspozycję na ryzyko Polski. Odpowiednia dywersyfikacja i analiza (m.in. techniczna i fundamentalna) pozwolą na uzyskanie wysokiego wzrostu wartości akcji. Na popularności zyskują akcje dywidendowe, które co roku (albo częściej) dzielą się z akcjonariuszami zyskami. Można uznawać, że są to spółki o ugruntowanej pozycji na rynku. Obligacje nie są jednorodną grupą.
Obligacje skarbowe są bezpieczniejsze, ale przynoszą niższą stopę zwrotu. W skrajnych wypadkach inwestor sam musi dopłacać do faktu posiadania obligacji państwowych (np. szwajcarskich). Obligacje przedsiębiorstw (tzw. obligacje korporacyjne) przynoszą atrakcyjniejszy zysk, ale istnieje duże ryzyko defaultu (niewykupienia obligacji). Z kolei opłacalność instrumentów pochodnych zależna jest od strategii inwestycyjnej. Inwestycja w derywaty wymaga dużej wiedzy finansowej i matematycznej.
Należy mieć świadomość, że większość inwestycji na rynkach finansowych to działanie w ramach dychotomii ryzyko i stopa zwrotu. Im wyższe ryzyko, tym wyższa stopa zwrotu. Jednak ze względu na obiektywizm ryzyka, nie ma jednoznacznie trafnych strategii finansowych.
Czy są bezpieczniejsze inwestycje na czas wzmożonej inflacji?
Należy pamiętać, że inwestowanie w twory prawne jest bardzo silnie zależne od trwałości państwa i zdolności państwa do pilnowania przestrzegania prawa.
Jeśli uważamy, że ryzyko upadłości państwa jest wysokie, to można zainteresować się inwestycjami w surowce. W ostatnich latach na znaczeniu zyskało złoto. Mimo dość wysokich marż, spreadów (różnic między ceną sprzedaży a zakupu), inwestycja w złoto jest opłacalna w okresach kryzysowych. Przez stulecia złoto było synonimem zachowania wartości. Jednocześnie nawet duże oszczędności można trzymać w złocie, które jest łatwe w transporcie osobistym. Inne surowce są albo trudno zbywalne, albo mają niższą cenę jednostkową. Tutaj przeczytasz wpis o tym czy złoto to dobra inwestycja na czas wysokiej inflacji.
Niektórzy uważają, że kryptowaluty albo waluty są równie bezpieczną inwestycją. Jednak należy pamiętać, że ich wartość wynika jedynie ze społecznej, globalnej wiary w ich rzadkość. W przypadku kryptowalut wszyscy wierzą, że (jeszcze) nikt nie potrafił stworzyć programu, urządzenia, które potrafiłoby zmniejszyć bezpieczeństwo systemu (np. złamać SHA256).
W przypadku tradycyjnych walut (tzw. walut fiat) wszyscy wierzą, że banki centralne nie pozwolą na nadmierną emisję, a same banknoty nie będą podrabiane. Ponadto wszyscy wierzą, że będą one funkcjonowały w ramach obrotu gospodarczego, czyli, że inni będą w nie wierzyć.